środa, 15 listopada 2017

Kasztanowiec zwyczajny właściwości lecznicze

KASZTANOWIEC: właściwości lecznicze i kosmetyczne kasztanowca zwyczajnego. Działa przeciwżylakowo, łagodzi zaburzenia. Bardzo często wchodzi w skład leków produkowanych na skalę przemysłową, ale także wykorzystywany do leczenia chorób serca oraz wspomagająco w usprawnieniu krążenia.


Kasztanowiec zwyczajny – właściwości lecznicze. Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że kasztanowiec ma również właściwości lecznicze i jest stosowany również w kosmetyce.

Mimo że rodzina kasztanowców obejmuje kilkadziesiąt różnych gatunków, tak naprawdę w ziołolecznictwie używany jest jedynie kasztanowiec zwyczajny. Kwiaty kasztanowca, zebrane we wzniesione prostopadłe kwiatostany, mają barwę białą, a u nasady czerwone plamki. Liście składają się z 5-palczastych, wydłużonych, listków o ząbkowanym brzegu. Wyciąg z kasztanowca stanowi cenny składnik preparatów na żylaki, hemoroidy czy pękające naczynka.


Można stosować go w postaci maści, tabletek, samodzielnie przygotowanych nalewek lub okła. Każda cześć rośliny jest użyteczna dla celów medycznych. Korę z młodych, zdrowych i gładkich gałązek zbiera się na wiosnę.

Kwiaty zbiera się ścinając całe kwiatostany, a następnie przed suszeniem obrywa się z nich poszczególne kwiaty. Jakie właściwości posiada kasztanowiec zwyczajny? Głównym zadaniem tych substancji jest uszczelnianie naczyń krwionośnych co warunkuje również ich elastyczność. Warto pamiętać o tym prostym i skutecznym sposobie na zdrowe i piękne nogi. Nalewka z owoców kasztanowca to sprawdzony środek na obrzęki, żylaki, bóle.


Został rozprzestrzeniony w czasie ekspansji tureckiej w Europie w XVI i XVII wieku i obecnie pospolicie jest uprawiany na. Co zawiera kasztanowiec zwyczajny. Właściwości lecznicze kasztanowca zwyczajnego są szeroko wykorzystywane w lecznictwie i kosmetyce. Surowcem leczniczym pozyskiwanym z kasztanowca zwyczajnego są: kwiaty, kora, liście, niedojrzałe owoce i oczywiście nasiona. Ze względu na lecznicze właściwości, maści i wyciągi z kasztanowca od dawna znajdują szerokie zastosowanie w medycynie (głownie profilaktyce i terapii chorób naczyniowych), jak również w kosmetologii.


Osiągający metrów wysokości kasztanowiec zwyczajny jest okazałym, rozłożystym drzewem o sklepionej koronie. Już na jesieni na gałęziach pojawiają się grube, lepkie pąki, z których wiosną rozwijają się liście o długości do 20cm. Drzewo kwitnie od kwietnia do maja. Z zapylonych kwiatów rozwijają się kuliste, pokryte kolcami zielone torebki nasienne, zawierające.


Ale jego ojczyzną jest Półwysep Bałkański.

Jego uprawa odbywa się w parkach miasta. Korzenie kasztana są bliżej powierzchni, są wrażliwe na gęstą glebę. Pomimo, że kasztanowiec zwyczajny ma wiele cudownych właściwości to nie zawsze możemy korzystać z jego dobrodziejstw.


Każdy kto planuje używanie preparatów sporządzonych na jego bazie powinien pamiętać o przeciwwskazaniach. Nie zaleca się stosowania preparatów z kasztanowca kobietom w ciąży i osobom z niewydolnością nerek. Karczoch zwyczajny – właściwości lecznicze. Lecznicze właściwości karczocha odkrył w XIV wieku znany niemiecki zielarz Hieronim Bock, stwierdzając, że roślina ta wzmaga wydzielanie żółci.


Temat został jednak nie podjęty przez tamtejszych naukowców i tak karczoch zwyczajny pozostawał w cieniu wśród warzyw niedocenionych. Hippocastanaceae, czyli kasztanowcowatych. Lśniące, brązowe nasiona są trujące, gdy spożyte, jednak przetworzone stanowią skuteczne lekarstwo na problemy z żyłami. Dzięki tym ostatnim jest cenionym składnikiem wielu produktów kosmetycznych, które zalecane są dla cery naczynkowej. W naszym kraju kasztanowiec jest przede wszystkim znany jako dekoracyjna roślina parkowa, sadzona zwykle wzdłuż dróg i alei.


Pochodzi z Grecji, południowej części Azji Mniejszej oraz Iranu. W Polsce jest uprawiany jako drzewo ozdobne od XVI wieku. Wyciągi z kwiatów i kory kasztanowca są stosowane przy kruchych naczyniach krwionośnych, popularne są także preparaty z nasion, trochę mniej – liście kasztanowca.


Najlepiej rośnie w miejscu słonecznym lub delikatnie ocienionym. Najgrubszy w Polsce kasztanowiec zwyczajny - drzewo o obwodzie pnia 5. Minimalnie ustępuje mu pod względem grubości pnia najstarszy i najbardziej okazały kasztanowiec w naszym kraju, rosnący w miejscowości Lubiń w gminie Krzywiń w woj. Wtedy bowiem oglądamy je w pełnym rozkwicie.


Ale kasztanowiec zwyczajny to także ważna roślina lecznicza - źródło cennych surowców bogatych w substancje biologicznie czynne. Jakie są właściwości lecznicze kasztanowca?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty