poniedziałek, 16 października 2017

Żylaki wewnętrzne kończyn dolnych

Jest to najczęstsza postać kliniczna przewlekłej niewydolności żylnej. Częściej występują u kobiet, a częstość ich występowania zwiększa się z wiekiem, zwłaszcza po r. Sprzyja im długotrwałe przebywanie w. Są one widoczne pod skórą w postaci zasinionych zmian o nieregularnym kształcie, często też pojawiają się wyczuwalne wybrzuszenia. Przyczyny powstawania żylaków.


Przez długi czas problem żylaków kończyn dolnych był bagatelizowany i często traktowany był jedynie w kategoriach kosmetycznych, estetycznych.

Od pewnego czasu żylaki są postrzegane jako poważne schorzenie mogące prowadzić do wielu groźnych następstw zdrowotnych, a nawet śmierci. Polsce i na świecie, przy czym częściej spotykane u kobiet, szczególnie po roku życia. Symptomem alarmującym o tym, że na kończynach dolnych pojawią się żylaki, są: bardziej widoczne żyły, uczucie ciężkich nóg, puchnące kostki.


Wiedza o żylakach rozrosła się do osobnej dziedziny wiedzy medycznej - flebologii. Wiedzy przybywa, ale bardzo trudno ją usystematyzować, poszczególne ośrodki badawcze i lecznicze nie są zgodne nie tylko co do zalecanego leczenia, ale nawet co do nazewnictwa w żylakach, czy szerzej w przewlekłej niewydolności żylnej. Zazwyczaj mają poskręcany, wężykowaty przebieg. Objawy to charakterystyczne „pajączki na nogach”, bóle i pieczenie nóg. Do czynników ryzyka można zaliczyć małą aktywność fizyczną, otyłość, a także predyspozycje genetyczne.


Chorobę można leczyć objawowo, a nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań.

Nieznany jest moment jej pojawienia się. Nie znaczy to, że osoby młodsze są wolne od tej choroby. Niewydolność żylna kończyn dolnych, to proces chorobowy, w którym ujawniają się objawy zastoju w krążeniu żylnym nóg.


Szczygieł Zdiagnozowany obrzęk limfatyczny kończyny dolnej – odpowiada Dr n. Szczygieł Skrzeplina w żyle odstrzałkowej a konieczność noszenia rajstop przeciwżylakowych – odpowiada Lek. Ocenia się, iż przewlekła niewydolność żylna dotyczy około populacji kobiet w wieku ponad lat, w mniejszym stopniu schorzenie dotyka mężczyzn. Od wielu lat stosujemy także tzw. Są to workowate lub wrzecionowate poszerzenia żył powierzchownych z towarzyszącym ich wydłużeniem i charakterystycznym poskręcaniem. Występują częściej u kobiet niż u mężczyzn, zazwyczaj po roku życia.


Mimo, iż choroba może mieć różne objawy, zasada jest jedna - żylaki kończyn dolnych są zawsze widoczne: wbrew stereotypom nie ma czegoś takiego, jak żylaki wewnętrzne. Dyskomfort i uczucie ciężkości to nie jedyne objawy, z którymi muszą zmagać się pacjenci. Zaburzenie prawidłowego działania zastawek żylnych prowadzi do cofania się krwi (tzw. refluksu żylnego) i tworzenia się patologicznie poszerzonych żył kończyn dolnych. Leki na żylaki wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych i zapobiegają ich przepuszczalności.


Dzięki temu objawy stają się mniej dokuczliwe. Należy jednak pamiętać o ich regularnym stosowaniu. Zadaniem preparatów dostępnych na rynku jest zmniejszenie dolegliwości związanych z żylakami kończyn dolnych.


Aby nie dopuścić do konieczności leczenia operacyjnego zakrzepicy żył głębokich i owrzodzenia podudzi, działania należy wdrożyć już przy pierwszych objawach żylaków kończyn dolnych. Pajączki na nogach, ból nóg od kolan w dół czy spuchnięte k.

Obecnie tamtych metod –streepingu i kriostreepingu i klasycznej flebektomi oraz podwiązania perforatorów w ogóle nie stosujemy. Leczenie i usuwanie żylaków kończyn dolnych. Pan doktor w profesjonalny sposób przeprowadził badanie i jednoznacznie wykluczył zakrzepicę i miażdżycę czy żylaki wewnętrzne kończyn dolnych.


Zalecił wizytę u kardiologia w celu dalszej diagnostyki i ustalenia przyczyny opuchlizny i bólu. Podstawą nowoczesnego leczenia żylaków kończyn dolnych jest odpowiednie rozpoznanie zaawansowania choroby oraz zastosowanie najmniej inwazyjnej, a jednocześnie najskuteczniejszej metody leczenia. Przeanalizujmy bardziej szczegółowo, czym są żylaki na nogach. Ponadto negatywny wpływ na naczynia mają wiele innych niekorzystnych czynników, co prowadzi do ich osłabienia i krew w kończynach dolnych zaczyna stagnacji.


Należy podkreślić, że takie problemy nasilają się z wiekiem. Badania pokazują, że aż proc. Przez nie dochodzi do permanentnego zastoju krwi w układzie żylnym i pojawia się zespół pozakrzepowy.


Jak powstają żylaki kończyn dolnych? Jedną z najpoważniejszych chorób układu krążenia są żylaki kończyn dolnych, objawy tej patologii można dostrzec gołym okiem. We wczesnych etapach obejmują obrzęki nóg i wygląd charakterystycznych szyszek, w końcowych stadiach często pojawiają się owrzodzenia troficzne. Na rynku występują leki na żylaki w różnej postaci. Tabletki do stosowania doustnego, a także żele, maści czy spraye.


Jakie jest więc najlepsze lekarstwo na żylaki. Kurację można rozpocząć od sięgnięcia po tabletki. Jakkolwiek żylaki są problemem, który z początku zwraca uwagę ze względów estetycznych, warto wiedzieć, że mogą one prowadzić do poważnych powikłań, a w efekcie nawet do śmierci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty