poniedziałek, 3 sierpnia 2015

Niedokrwienie konczyn

Niedokrwienie kończyn dolnych obejmuje postać przewlekłą i ostrą. Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych jest stanem, w którym wskutek upośledzenia przepływu krwi w tętnicach dochodzi do przewlekłej, niewystarczającej podaży tlenu do tkanek. Ostre niedokrwienie kończyn dolnych wiąże się z nagły.


Dotyczy najczęściej kończyn dolnych. Dolegliwość charakteryzuje się silnym bólem, zaburzeniami czucia w kończynie oraz jej zblędnięciem i oziębieniem.

Ma jednak wystarczająco charakterystyczne objawy, aby chory był w stanie zgłosić się do lekarza na wystarczająco wczesnym etapie choroby, zanim niedokrwienie zacznie poważnie utrudniać życie. U pacjenta chorującego na przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych może dojść do nagłego zaostrzenia choroby. Zespół niebieskich palców, czyli nagłe zasinienie w obrębie palców stopy, wynika najczęściej z oderwania fragmentu blaszki miażdżycowej i zatoru powodującego całkowite zamknięcie drobnych naczyń. Bez pilnej interwencji lekarskiej prowadzi to do martwicy palca.


W zależności od miejsca, w jakim dochodzi do zamknięcia tętnicy, niedokrwienie może obejmować rękę, przedramię, a nawet całą kończynę górną. Ta definicja podkreśla przewlekłość oraz miażdżycowe pochodzenie zmian, gdyż istnieją także inne. Główną przyczyną niedokrwienia kończyn dolnych jest miażdżyca, która okazuje się jego przyczyną aż w proc.


Dużo rzadziej przyczynami niedokrwienia są zmiany zapalne w obrębie naczyń krwionośnych, przebyte zatory tętnic, zespoły uciskowe, choroby tkanki łącznej oraz przerost włóknisto-mięśniowy.

Działaniami profilaktycznymi zmniejszającymi ryzyko dalszego rozwoju przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych jest rzucenie palenia, wprowadzenie do codziennych nawyków spacerów i aktywności fizycznej, stosowanie diety obniżającej cholesterol, a także kontrola chorób przewlekłych wpływających negatywnie na krążenie, czyli cukrzycy i nadciśnienia. Dodawanie komentarzy tylko dla zalogowanych osób zawodowo związanych z ochroną zdrowia i uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi oraz studentów medycyny. Autorki przedstawiają aktualne stanowiska ekspertów europejskich i amerykańskich.


Zdecydowanie najczęstszą () przyczyną przewlekłego niedokrwienia kończyn jest miażdżyca. Często towarzyszy jej choroba wieńcowa serca, zwiększone ryzyko zawału serca czy udaru mózgu. Przy bezobjawowym zwężeniu tętnic kończyn dolnych lub w sytuacji, gdy dystans chromania (odległość mierzona w metrach, którą chory jest w stanie przebyć bez konieczności zatrzymywania się z powodu charakterystycznego bólu) jest długi, leczenie może mieć charakter zachowawczy. Cel takiego leczenie to spowolnienie procesu chorobowego niedokrwienia kończyn dolnych, tak, aby. Jest to przejaw choroby miażdżycowej, która nieleczona może być przyczyną amputacji kończyny.


Taki stan może się kończyć martwicą i koniecznością amputacji, dlatego bardzo ważne jest, aby umieć rozpoznać objawy niedokrwienia i szybko zgłosić się z nimi do lekarza. Każdy może w prosty sposób dokonać tego pomiaru za pomocą chociażby taśmy krawieckiej na różnych wysokościach – uda (nad kolanem) czy łydki. W chorej kończynie skóra także reaguje na niedokrwienie. Można tam znaleźć inne numery obejmujące zatorowość czy zakrzepicę, czyli już bezpośrednie przyczyny czy mechanizmy powodujące niedokrwienie kończyny. Najczęściej przyczyną choroby jest zamknięcie światła naczynia przez zator lub zakrzep.


Na ogół zatory będące przyczyną ostrego niedokrwieni. Znając jednak czynniki ryzyka, lekarz pierwszego kontaktu powinien być wyczulony na każdy sygnał, nie można bagatelizować nawet najmniejszych problemów z chodzeniem. W leczeniu operacyjnym stosuje się embolektomię (otwarcie tętnicy i usunięcie skrzepu), bypassy omijające oraz amputacje w przypadkach głębokiego lub trwającego długo niedokrwienia.


Bywa, że w zaawansowanym stadium rozpoznaje ją dopiero lekarz.

Skąd się ono bierze i jakie daje objawy? Wskaźnik 30-dniowej amputacji kończyny waha się od do. Opisane dolegliwości mogą mieć związek z różnymi przyczynami, aczkolwiek najbardziej prawdopodobną przyczyną wydaje się być przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych. Jest to schorzenie spowodowane miażdżycą tętnic kończyn dolnych, która powoduje ograniczone ukrwienie nóg, co objawia się głównie podczas wysiłku. W początkowych stadiach dominują nieswoiste objawy.


Krytyczne niedokrwienie kończyn – termin medyczny odnoszący się do osób z przewlekłym, miażdżycowym niedokrwieniem kończyn, u których stopień zaawansowania choroby doprowadził do przewlekłego bólu spoczynkowego kończyn, wystąpienia owrzodzeń lub martwicy w obrębie kończyn. W definicji podkreśla się przewlekły i miażdżycowy charakter zmian, gdyż istnieją także inne. Częste drętwienie rąk i nóg to utrata czucia na skutek zaburzeń w dopływie krwi lub ucisku nerwów. Tym objawom może towarzyszyć pieczenie, a nawet ból rąk i nóg.


Zazwyczaj na mrówki skarżą się osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, a długie siedzenie w jednej pozycji utrudnia dopływ krwi do kończyn (zwłaszcza nóg). Związane są one głównie z rozwojem miażdżycy zarostowej tętnic. Bardzo uważnie należy rozważyć stosowanie tej metody antykoncepcyjnej u kobiet chorych na cukrzycę, nadciśnienie, migrenę. Witam w dniu dzisiejszym odebrałem teścia ze szpitala po dniach leżenia w końcu amputowali mu lewą nogę na wysokości uda. Teścia (wiek lata) zawiozłem do szpitala górniczego w Sosnowcu 30.


Szpital przyjął podawał codzi. Badanie ciśnienia na tętnicy piszczelowej tylnej podczas oceny wskaźnika kostkaramię Interpretacja wyniku badania wskaźnika kostka-ramię: W warunkach fizjologicznych wskaźnik kostka-ramię w spoczynku jest zbliŝony do 1. Wartość wskaźnika potwierdzająca przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych wynosi 9. Wskaźnik kostka-ramię dobrze koreluje ze stopniem niedokrwienia. Z czasem zwężenia stają się tak znaczne, że nie jest możliwe dostarczenie odpowiedniej ilości krwi w stosunku do zapotrzebowania mięśni nóg. Pojawia się objaw zwany chromaniem przestankowym.


O przewlekłym niedokrwieniu kończyn dolnych mówimy wtedy, gdy wskutek upośledzonego przepływu krwi w ich tętnicach, dochodzi do niewystarczającej podaż tlenu do tkanek. Epidemiologia: objawy niedokrwienia kończyn dolnych zgłasza ok. Mężczyźni chorują razy.


Szansa na uratowanie nóg przed amputacją. Dziękujemy serdecznie za odwiedzenie naszej strony. Choroba wieńcowa to niedokrwienie mięśnia sercowego (a co za tym idzie - niedotlenienie i jego martwica) związane ze zmianami w tętnicach wieńcowych, które doprowadzają krew do serca.


Choroba wieńcowa często jest nazywana chorobą niedokrwienną serca, jednak jest to pojęcie znacznie szersze, gdyż obejmuje wszystkie stany niedokrwienia mięśnia sercowego, nie tylko te związane ze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty