środa, 8 kwietnia 2020

Kopru włoskiego

Poza tym owoce kopru włoskiego działają nieznacznie uspokajająco, a według niektórych doniesień także jako środek podnoszący libido. W starożytnym Rzymie stosowany był także jako lek w schorzeniach oczu. Do dnia dzisiejszego odwar z zioła wykorzystuje się do przemywania oczu.


Owoce kopru włoskiego mają słabe działanie mlekopędne, co wykorzystywane jest czasem przez karmiące matki. Związki tego surowca likwidują wzdęcia, wiatry, nadmierną fermentację w jelitach oraz pobudzają żołądek do intensywniejszego działania.

Nasiona (owoce) kopru włoskiego mają kolor zielony lub zielono-brązowy, swoją wielkością i kształtem przypominają kminek. Właściwości lecznicze kopru włoskiego. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego, wzmaga ruchy perystaltyczne jelit, działa rozkurczowo i wiatropędnie.


Bardzo często dodaje się je – w formie ususzonej – jako przyprawę do ryb czy dodatek do wypieków. Nasiona kopru włoskiego – przepisy na naturalne remedia na odchudzanie. Te dla niemowląt czasami są wzbogacane innymi ziołami, np. Wystarczy zalać przegotowaną ciepłą wodą jedną czubatą łyżeczkę granulatu.


Jeśli niemowlak skończył pierwszy rok życia, możesz wsypać do szklanki dwie łyżeczki granulatu.

Wszystko dlatego, że olejek wchodzący w skład kopru włoskiego zawiera składniki, które mają działanie silnie estrogenne. Niemowlęta, które często piją herbatki z kopru włoskiego , mogą mieć nawet kilka razy wyższe stężenia estrogenów (żeńskich hormonów) w organizmie. Korzeń fenkułu włoskiego, czyli kopru włoskiego jest popularny w kuchni śródziemnomorskiej, ale zdobywa popularność również w Polsce. Wykorzystywany jest jako dodatek do zup oraz na surowo w sałatkach (np. z pomarańczami).


Można przygotować z niego carpaccio, doprawić solą, pieprzem i skropić oliwą, sosem vinegret lub octem balsamicznym zmieszanym z miodem. Liście kopru włoskiego tradycyjnie uznawane są za jedne z najlepiej pasujących ziół do potraw z ryb. Anglicy wykorzystują nasiona w prawie każdej potrawie rybnej, zwłaszcza w bulionach na których gotuje się ryby oraz owoce morza. Fenkuł jest używany do podkreślenia smaku pieczywa, ciast i słodyczy.


Zastosowanie bulwy kopru włoskiego. Bulwę kopru włoskiego można grillować, dodawać do sałatek i surówek, można też przyrządzać z niej zupę. Smaczną potrawą, nadającą się na przystawkę do obiadu, są bulwy kopru włoskiego zapiekane z serem. Włączenie kopru włoskiego jadłospisu albo stosowanie wyciągów z tej rośliny wzmacnia naturalne siły odpornościowe organizmu i pobudza układ immunologiczny do pracy. Dzięki swojemu delikatnemu, pierzastemu ulistnieniu fenkuł, czyli koper włoski (Foeniculum vulgare) w ogrodzie warzywnym stanowi ciekawy widok.


Anyżkowy smak kopru włoskiego jest rzadkością wśród warzyw, a odżywcze właściwości kopru włoskiego są bardzo cenione. Z tego względu uprawa fenkułu w ogrodzie jest ciekawą alternatywą wobec bardziej powszechnych warzyw. Współczesna fitoterapia poleca stosowanie zewnętrznie olejku eterycznego z kopru włoskiego osobom zmagającym się ze świerzbem i wszami.


Należy pamiętać, aby przetworów z owocu kopru włoskiego nie stosować dłużej niż tygodnie, ponieważ może mieć to niekorzystny wpływ na zdrowie.

Uprawa kopru włoskiego : sadzenie. Surowcem leczniczym kopru włoskiego są owoce (Fructus Foeniculi) oraz olejek koprowy (Oleum Foeniculi). Koper włoski (fenkuł) uprawiany jest w Polsce jako roślina jednoroczna.


Napar z nasion kopru włoskiego może być pomocny w wielu dolegliwościach układu trawiennego. Ulgę przynosi zarówno w przypadku zaparć jak i wzdęć. Działanie ogólnie regulujące na cały przewód pokarmowy można poczuć już w niedługim czasie od wypicia pierwszej filiżanki naparu.


Fenkuł, znany tez inaczej jako koper włoski, jest odmiana botaniczną kopru ogrodowego. Częścią jadalną tego warzywa są lekko spłaszczone, owalne, białe zgrubienia. Spożywane mogą być również ogonki liściowe oraz delikatne, zielone listki kopru.


Pomimo, iż warzywo to jest cenione na świecie, w naszym kraju koper włoski jest wciąż mało popularny. Bulwa kopru włoskiego dodaje korzennego i słodkawego, anyżkowego posmaku. Warzywa dość długo pozostają jędrne i chrupiące, sałatka więc szybko nie zwiędnie postawiona na stole w oczekiwaniu na obiad i resztę gości. Surówka z koprem włoskim, selerem naciowym i jabłkiem.


Może być stosowany zarówno jako zioło, ale także jako wspaniała przyprawa w kuchni. Owoc kopru włoskiego to dobry środek wykrztuśny. Mimo, że koper włoski jest stosowany w przypadku występowania kolek u niemowląt, to jednak są pewne obawy.


Badania naukowe wykazują, że olejek wchodzący w skład kopru wykazuje działanie silnie estrogenne. Dlatego podawanie herbatki z kopru włoskiego należy skonsultować z pediatrą. Zawarte w nasionach kopru włoskiego fitozwiązki oraz witamina C mają właściwości antyseptyczne – antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze. Herbatka z kopru włoskiego na infekcje.


Napar z kopru włoskiego łyżkę owoców kopru włoskiego należy zalać szklanką wrzątku i odstawić do wystygnięcia. W związku z tym herbatka koperkowa wspomaga profilaktykę i zwalczanie różnego rodzaju infekcji. Zalecane spożycie szklanki naparu 2-razy dziennie w przypadku osób dorosłych.


Maseczka z kopru włoskiego łyżeczki kopru należy zalać 1ml wrzątku, zaparzyć i odstawić do wystygnięcia. W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziesz nasiona kopru ogrodowego i włoskiego. Nie stanowią wyłącznie materiału siewnego, gdyż mogą być wykorzystane w innych celach.


Przede wszystkim posiadają właściwości lecznicze, głównie za sprawą olejku eterycznego – działają wiatropędnie, moczopędnie, żółciopędnie oraz. Olejek z kopru na kolkę. Dobra wiadomość dla rodziców małych dzieci.


Naukowcy z Katedry Pediatrii w Petersburgu stwierdził, że picie olejku z nasion kopru włoskiego pozwala leczyć kolki u niemowląt. Dzięki swojemu działaniu osłabiającemu skurcze, u niemowląt, które przyjmowały olejek z fenkułu, kolka występowała aż o proc.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty