poniedziałek, 15 kwietnia 2019

Niedokrwienie kończyn dolnych

Niedokrwienie kończyn dolnych

Niedokrwienie kończyn dolnych obejmuje postać przewlekłą i ostrą. Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych jest stanem, w którym wskutek upośledzenia przepływu krwi w tętnicach dochodzi do przewlekłej, niewystarczającej podaży tlenu do tkanek. Ostre niedokrwienie kończyn dolnych wiąże się z nagły. Najczęstszą przyczyną zwężenia tętnic, które prowadzi do przewlekłego. Dotyczy najczęściej kończyn dolnych.


Niedokrwienie kończyn dolnych

Dolegliwość charakteryzuje się silnym bólem, zaburzeniami czucia w kończynie oraz jej zblędnięciem i oziębieniem. Ma jednak wystarczająco charakterystyczne objawy, aby chory był w stanie zgłosić się do lekarza na wystarczająco wczesnym etapie choroby, zanim niedokrwienie zacznie poważnie utrudniać życie. Zator i zakrzep tętnic kończyn górnych I74.


Tętnica udowa z licznymi zwężeniami. Przyczyną zmian w tętnicach wywołujących przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych u chorych jest miażdżyca. Powszechnie używanym określeniem tego typu zmian jest zwężające stwardnienie tętnic. Innymi przyczynami niedrożności naczyń kończyn dolnych są: zmiany zapalne naczyń, przebyte zatory tętnic, zespoły uciskowe, choroby.


W zależności od miejsca, w którym dochodzi do zamknięcia tętnicy, niedokrwienie może obejmować stopę, podudzie. Co to jest ostre niedokrwienie kończyn dolnych i jakie są jego przyczyny? Jest to przejaw choroby miażdżycowej, która nieleczona może być przyczyną amputacji kończyny. Można tam znaleźć inne numery obejmujące zatorowość czy zakrzepicę, czyli już bezpośrednie przyczyny czy mechanizmy powodujące niedokrwienie kończyny.


Jego komórki gromadzą nadmierne ilości cholesterolu. Wieloetapowy proces powoduje niedrożność tętnic i zmniejsza ich elastyczność. Zignorowana miażdżyca może prowadzić do niedokrwień, udarów, choroby wieńcowej, a nawet tętniaka. Objawy, profilaktyka i leczenie miażdżycy kończyn dolnych Przewlekłe niedokrwienie nóg jest prawie we wszystkich przypadkach spowodowane zmianami miażdżycowymi w kończynach dolnych.


Szczególnie narażone na to schorzenie są osoby starsze, powyżej 50. Znane są także techniki operacyjne leczące niedokrwienie kończyn dolnych i jego powikłania. Są to techniki wykorzystujące między innymi przeszczepy. Takim zaawansowanym leczeniem operacyjnym przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych zajmują się wysoko wyspecjalizowane ośrodki angiologiczne.


Opisane dolegliwości mogą mieć związek z różnymi przyczynami, aczkolwiek najbardziej prawdopodobną przyczyną wydaje się być przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych. Jest to schorzenie spowodowane miażdżycą tętnic kończyn dolnych, która powoduje ograniczone ukrwienie nóg, co objawia się głównie podczas wysiłku. W początkowych stadiach dominują nieswoiste objawy.


Niedokrwienie kończyn dolnych

Ta definicja podkreśla przewlekłość oraz miażdżycowe pochodzenie zmian, gdyż istnieją także inne. To cena, jaką płacimy za rozwój cywilizacji. I o ile do niedawna na chorujących jednym pacjentem była kobieta, teraz proporcje wynoszą już do 1. Ale lekarze pierwszego kontaktu wydają się nie do końca świadomi zagrożenia. Zdecydowanie najczęstszą () przyczyną przewlekłego niedokrwienia kończyn jest miażdżyca. Często towarzyszy jej choroba wieńcowa serca, zwiększone ryzyko zawału serca czy udaru mózgu.


Przy bezobjawowym zwężeniu tętnic kończyn dolnych lub w sytuacji, gdy dystans chromania (odległość mierzona w metrach, którą chory jest w stanie przebyć bez konieczności zatrzymywania się z powodu charakterystycznego bólu) jest długi, leczenie może mieć charakter zachowawczy. Cel takiego leczenie to spowolnienie procesu chorobowego niedokrwienia kończyn dolnych, tak, aby. Najczęściej dotyczy kończyn dolnych, jednak rzadziej może również pojawić się w obrębie kończyn górnych, szczególnie w związku z urazem tętnicy.


Zatory w obrębie tętnicy ramiennej zwykle nie są groźne, jednak u młodych osób przeprowadza się leczenie inwazyjne celem uniknięcia chromania przestankowego. Z czasem zaczynają się jednak pojawiać dolegliwości, które znacznie wpływają na sprawność i komfort życia. Zakrzepica żył kończyn dolnych to bardzo częsty stan kliniczny. Jak objawia się zakrzepica żył kończyn dolnych?


Z czasem zwężenia stają się tak znaczne, że nie jest możliwe dostarczenie odpowiedniej ilości krwi w stosunku do zapotrzebowania mięśni nóg. O przewlekłym niedokrwieniu kończyn dolnych mówimy wtedy, gdy wskutek upośledzonego przepływu krwi w ich tętnicach, dochodzi do niewystarczającej podaż tlenu do tkanek. Epidemiologia: objawy niedokrwienia kończyn dolnych zgłasza ok.


Mężczyźni chorują razy. Związane są one głównie z rozwojem miażdżycy zarostowej tętnic. Krytyczne niedokrwienie kończyn – termin medyczny odnoszący się do osób z przewlekłym, miażdżycowym niedokrwieniem kończyn, u których stopień zaawansowania choroby doprowadził do przewlekłego bólu spoczynkowego kończyn, wystąpienia owrzodzeń lub martwicy w obrębie kończyn. W definicji podkreśla się przewlekły i miażdżycowy charakter zmian, gdyż istnieją także inne. Każdy może w prosty sposób dokonać tego pomiaru za pomocą chociażby taśmy krawieckiej na różnych wysokościach – uda (nad kolanem) czy łydki.


W chorej kończynie skóra także reaguje na niedokrwienie. To wyjątkowo groźny stan, którego nie wolno bagatelizować. Zaniedbane i niepoddane leczeniu ostre niedokrwienie kończyny przyczynia się do rozległej martwicy tkanek, która może skończyć się amputacją nogi.


Szybkość rozpoznania i prawidłowego leczenia zwiększa szansę na uratowanie kończyny. Miażdżyca nóg postępuje wraz z wiekie. Często niedokrwienia kończyn dolnych jest przewlekła, powoli rośnie charakter.


Powodem tego może być również miażdżyca tętnic. Zlokalizowany jest najczęściej w łydkach, udach lub pośladkach, ustępuje po zatrzymaniu się i krótkim odpoczynku. Do niedawna był chorobą dotyczącą głównie mężczyzn, obecnie coraz częściej występuje u kobiet.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty