piątek, 19 kwietnia 2019

Dieta śródziemnomorska

Wydawać by się mogło, że dieta śródziemnomorska, ze względu na dużą zawartość węglowodanów (np. makaronu), nie pozwala schudnąć. Nie jest to jednak prawda. W diecie śródziemnomorskiej dominują tłuszcze nienasycone.


Występują one w roślinach strączkowych, orzechach, rybach i oliwie z oliwek. Zalety diety śródziemnomorskiej.

Dieta śródziemnomorska jest jedyną dietą na świecie, której skuteczność i działanie prozdrowotne udowodniono naukowo. Jednak jej zasady stały się powszechnie znane dopiero niedawno, kiedy badania naukowe potwierdziły, że dieta śródziemnomorska daje efekty zdrowotne, a także wspomaga odchudzanie. Okazuje się, że ich dieta obfitująca w warzywa i oliwę z oliwek a uboga w mięso jest świetnym sposobem na uniknięcie wielu chorób cywilizacyjnych. Zasady diety są proste i łatwo je.


Dzięki temu odgrywa ważną rolę w profilaktyce większości chorób określanych mianem cywilizacyjnych. Poznaj zalety diety śródziemnomorskiej – bo o jej wadach raczej nie może być mowy. Efekty diety śródziemnomorskiej to przede wszystkim utrata wagi i poprawa zdrowia.

Jednak odchudzanie za pomocą diety śródziemnomorskiej nie zawsze się udaje, zwłaszcza jeśli w menu znajdzie się zbyt dużo pizzy i makaronów. Układając jadłospis na miesiąc, należy wybierać takie dania. Coraz nowsze badania potwierdzają ogromną korzyść stosowania diety śródziemnomorskiej nie tylko w profilaktyce pierwotnej chorób sercowo-naczyniowych, ale również chorób nowotworowych. Oznacza to, że dieta śródziemnomorska powinna być wzorem do naśladowania przez wszystkie populacje na świecie, niezależnie od położenia geograficznego. Witam w dziale poświęconym diecie śródziemnomorskiej.


Dla Waszej wygody zebrałam w nim wszystkie posty dotyczące diety śródziemnomorskiej, które pojawiły się na moim blogu, a także (poniżej) przepisy na dania zgodne z zasadami diety. Dzięki niej nie tylko schudniesz, ale również sprawisz, że twój organizm będzie zdrowszy! Wypróbuj nasze przepisy i poznaj opinie osób, które już ją przetestowały. Nieodłącznym jej elementem jest oliwa z oliwek dodawana do wielu potraw, sałatek, makaronu.


Często spożywa się też jogurty, ryby, sery i orzechy. Natomiast do rzadkości należą posiłki z dodatkiem mięsa, jaj i białego cukru. Liczne badania naukowe potwierdzają, że populacja basenu Morza Śródziemnego rzadko choruje na choroby sercowo-naczyniowe. Ma szerokie zastosowanie w profilaktyce wielu chorób, jest polecana osobom, które są zupełnie zdrowe i chcą utrzymać ten stan jak najdłużej. To nie tylko nawyki żywieniowe, ale również styl życia ludzi z regionu śródziemnomorskiego.


Każdy z krajów tego obszaru ma odrębne techniki kulinarne ze względu na kulturę i tradycje, są jednak pewne wspólne elementy, które wpływają na zmniejszenie ryzyka.

W badaniu przeprowadzonym wśród 2osób otyłych, cierpiących jednocześnie na cukrzycę typu zalecono połowie grupy stosowanie diety ubogo tłuszczowej, opartej na zaleceniach American Heart Association, a drugiej połowie stosowanie diety śródziemnomorskiej o wyższej zawartości tłuszczu. Wszystkie te zalety sprawiają, że zdobywa ona coraz większą popularność również poza basenem Morza Śródziemnego. Może to być też kalafior i brokuł.


Z owoców delektować się można cytrusami, bananami, arbuzami czy gruszkami. Jakie są jej główne założenia? Co jeść w diecie śródziemnomorskiej?


Jest ona modelem żywienia opartym o mało przetworzone produkty zbożowe, świeże owoce i warzywa, a także nasiona roślin strączkowych, chude mięso i owoce morza. Mówi się o niej jako o przyjemnym sposobie na utratę wagi. Badania naukowe wskazują, że ludzie stosujący dietę śródziemnomorską mają dłuższą średnią długość życia i mniejszą częstość występowania chorób układu sercowo-naczyniowego. Hiszpańska dieta śródziemnomorska stała się słynna w środowisku naukowym dzięki badaniu Prevención con Dieta Mediterránea (PREDIMED), w którym wzięło udział tys. Dieta o udowodnionym działaniu prozdrowotnym.


Obfitująca w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych, orzechy, pestki, chude mięsa oraz ryby morskie. Korzystanie z diety wraz z uwzględnieniem aktywności fizycznej przynosi korzystne rezultaty w przypadku chęci redukcji masy. W tej sekcji poznasz z czego składa się twoja piramida żywieniowa, jakie produkty uzwględniać w diecie w zależności od sezonu oraz najzdrowsze przepisy, które sprawią, że poczujesz sie lepiej, zarówno od środka, jak i na zewnątrz.


Nadciśnienie tętnicze może rozwijać się latami i nie powodować żadnych objawów. Wykryte bywa podczas przypadkowych badań kontrolnych. Jego leczenie polega na zmianie stylu życia. Jej dużą zaletą jest to, że stosowanie jej nie wiąże się z koniecznością głodzenia się. Dzięki szerokiej gamie produktów, z których składa się jadłospis w takiej diecie można.


Woda powinna być twoim podstawowym napojem na diecie śródziemnomorskiej. Ta dieta obejmuje także bardzo małe ilości czerwonego wina, około kieliszka dziennie. Alkohol jest jednak całkowicie opcjonalny i nie powinien być spożywany przez osoby, które mają jakiekolwiek problemy z kontrolą.


Termin „ dieta śródziemnomorska ” do literatury medycznej wprowadził dr Ancel Keys. Autor określił tą nazwą zwyczaje żywieniowe ludzi, zamieszkujących obszar basenu Morza Śródziemnego. Przeprowadził badania, w latach 50.


XX wieku, które potwierdziły zdrowotne korzyści, wynikające ze stosowania diety śródziemnomorskiej oraz zaobserwował rzadkie występowanie chorób sercowo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty