poniedziałek, 17 sierpnia 2020

Hemoroidy jak rozpoznać

Hemoroidy – objawy, leczenie, przyczyny. Czym są i jak wyglądają guzki krwawnicze? To guzki krwawnicze naturalnie występujące w kanale odbytu. Stan patologiczny związany z hemoroidami to choroba hemoroidalna (żylaki odbytu), która występuje, gdy guzki krwawnicze objęte są stanem zapalnym.


Jak rozpoznać hemoroidy? Wbrew obiegowej opinii, problem ten nie dotyczy jedynie osób starszych.

Coraz więcej młodych ludzi skarży się na takie problemy. Ta błędna, obiegowa opinia na temat hemoroidów sprawia, że wiele osób ma uśpioną. Guzki krwawnicze, potocznie hemoroidy, ma każdy z nas, żylaki odbytu tylko niektórzy. Wyglądają jak poduszeczki wypełnione krwią i pełnią niezwykle ważną funkcję. Uszczelniają kanał odbytu, a wraz z mięśniami zwieraczami pozwalają panować nad oddawaniem stolca i gazów.


Istnieją dwa rodzaje żył otaczających odbytnicę i odbyt: wewnętrzne i zewnętrzne żyły hemoroidalne. Kiedy te ostatnie odczuwają silny nacisk mają tendencję do pęcznienia, a czasem nawet mogą krwawić, czego efektem są właśnie hemoroidy zewnętrzne. Wiedza o tym, jak wyglądają hemoroidy to pierwszy krok w diagnozowaniu problemu, dzięki czemu można uzyskać prawidłowe leczenie.


Często jednak dochodzi do ich przerostu i rozwoju choroby hemoroidalnej – nazywanej potocznie właśnie hemoroidami.

Na co może wskazywać krwawienie z odbytu? Jeżeli u chorego pojawi się krwawienie z odbytu należy natychmiast udać się do specjalisty. To naturalne struktury występujące w dolnym odcinku odbytnicy.


Z anatomicznego punktu widzenia to sploty naczyń krwionośnych, które wraz ze zwieraczami odbytu (mięśniami) mają za zadanie zapewnić szczelność kanału odbytowego. Niekiedy dochodzi do zaburzenia prawidłowego funkcji guzków. Wydawać by się mogło, ze hemoroidy dotyczą tak samo kobiet jak i mężczyzn, jednak kobiety zapadają na tę dolegliwość znacznie częściej niż mężczyźni. Objawy choroby są bardzo nieprzyjemne i potrafią znacznie obniżyć komfort życia. Na pierwszym etapie choroby bardzo łatwo jest pomylić ją z innym schorzeniem.


Dlatego jeśli chodzi o hemoroidy rozpoznanie ich jest tak samo ważne jak rozpoczęcie leczenia, w jak najszybszym czasie. Im szybciej uporamy się z hemoroidami, tym szybciej wrócimy do normalnego, codziennego trybu życia. Leczenie należy rozpocząć stosunkowo jak najwcześniej. Wówczas istnieje większa możliwość, że zmiany żylne nie zaostrzą się do kolejnych stadiów rozwojowych. W każdym wypadku rozpoznania dokonuje i leczenie odpowiednie do stopnia zaawansowania choroby ordynuje lekarz.


Musimy jednak wiedzieć, kiedy się do niego zgłosić. Zioła takie, jak liść szałwii, ziele rdestu ptasiego, ziele skrzypu oraz korzeń prawoślazu redukują uporczywe objawy towarzyszące hemoroidom (swędzenie, pieczenie, ból), zmniejszają krwawienie i walczą z głównymi przyczynami powstawania hemoroidów. Problemy z hemoroidami wywołują wiele niezwykle nieprzyjemnych objawów.


Są pod postacią poduszeczek i – o ile nie zachodzą w nich zmiany. Są to niewielkie sploty naczyniowe wypełnione krwią i usytuowane w kanale odbytu. Ich obecność utrudnia prawidłowe funkcjonowanie końcowej części układu pokarmowego, a z czasem powoduje także wzrastający dyskomfort, uniemożliwiający pacjentowi normalne funkcjonowanie.

Bolesne są też hemoroidy zewnętrzne. Nieleczone hemoroidy będą nasilały krwawienia z odbytu, powodować silny ból podczas siedzenia, utrudniać wykonywanie codziennych czynności. Na pytanie czy to hemoroidy odbytu i jak wyglądają odpowie przede wszystkim ocena lekarska wykonana per rectum.


Mogą swędzieć, piec i krwawić. Większe hemoroidy zaś wiążą się z ryzykiem infekcji – uszkodzona skóra jest podatna na wnikanie drobnoustrojów. Aby zdiagnozować takie hemoroidy, lekarz wykonuje badanie fizykalne (naoczne).


By sprawdzić, czy pacjent ma hemoroidy wewnętrzne, konieczne jest badanie per rectum, czyli przez odbyt. Natomiast choroba hemoroidalna (potocznie również nazywana hemoroidami lub żylakami odbytu) to patologicznie powiększone hemoroidy, które mogą dawać objawy w postaci krwawienia, swędzenia, dyskomfortu, uczucia niepełnego wypróżnienia czy bólu. Jest to ważne, ponieważ bez dowiedzenia się tego jak zidentyfikować niektóre z bardziej typowych objawów hemoroidów można się wystawić na ryzyko zachorowania na bardzo poważny przypadek.


Rak odbytu bywa mylony z hemoroidami. Pierwszymi objawami raka odbytu są zazwyczaj: krwawienie z odbytu oraz wyczuwalny guzek czy zgrubienie w skórze w miejscu sąsiadującym bezpośrednio z odbytem, w odbycie lub w krótkim kanale. Po czym rozpoznać hemoroidy?


Zazwyczaj pierwszym objawem, który zwraca naszą uwagę jest obecność krwi w kale, ale krew może też sygnalizować istnienie innych chorób, toteż jeżeli zdarza się to od czasu do czasu, albo odczuwamy jakiekolwiek inne dolegliwości ze strony odbytnicy lub obserwujemy jakieś niepokojące zjawiska musimy udać się do lekarza, bo ze strony jelit i odbytu. Rozpoznanie hemoroidów zewnętrznych możliwe jest podczas badania fizykalnego, czyli naocznego. Guzki są zauważalne dla lekarza, a podczas wizyty przeprowadza on u chorego także badanie przez odbyt, by ocenić wielkość i rodzaj zmian oraz to, czy występują jednocześnie wewnętrzne hemoroidy. Wiele osób zastanawia się, czy widać hemoroidy.


Odpowiedź brzmi tak, hemoroidy możemy zobaczyć. Sami jesteśmy w stanie zaobserwować tylko hemoroidy zewnętrzne, czyli te znajdujące się poza kanałem odbytu. Lekarz może obejrzeć nawet te hemoroidy, które znajdują się w kanale odbytu. W przypadku żylaków odbytu krwi jest niewiele (kropki lub cienkie pasemka) i ma ona jasne zabarwienie.


Większe ilości krwi lub jej ciemny kolor mogą świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych, w tym również rozwijających się nowotworach. Domowe sposoby na hemoroidy będą skuteczne, jeśli zaczniesz je stosować już przy pierwszych objawach choroby. Jednym z pierwszych sygnałów choroby jest świąd w okolicy odbytu, któremu może towarzyszyć niewielkie uszkodzenie śluzówki i skóry (wynik drapania) oraz sączenie się wydzieliny sprzyjającej odczynom zapalnym i alergicznym (odczuwamy wilgoć w okolicy odbytu).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty