czwartek, 19 marca 2020

Zakrzepica leczenie

Jednak warto, ponieważ w większości przypadków zakrzepicę udaje się całkowicie wyleczyć, gorzej gdy ma ona podłoże genetyczne (może nawracać). Zobacz, gdzie kupić najtańsze rajstopy uciskowe - sprawdź ofertę. Sposoby leczenia obu chorób w dużym stopniu się pokrywają, jednak z uwagi na większe ryzyko zgonu oraz nawrotu choroby związane z zatorowością płucną, obowiązuje w niej bardziej „agresywne” leczenie.


Należy pamiętać, że nawet domowe metody należy konsultować z lekarzem, a ich działanie, nawet profilaktyczne, jest znikome. Opieranie się tylko na domowych sposobach w leczeniu zakrzepicy.

Coraz więcej pacjentów zarówno młodych, jak i starszych wspomaga się naturalnymi metodami leczenia. Zakrzepica – leczenie ziołami. Niestety schorzenie bardzo często nie daje żadnych objawów i pacjenci dowiadują się o chorobie przez przypadek, przy okazji diagnozowania zupełnie innej choroby. Pozostawiona bez leczenia nie tylko prowadzi do rozwoju powikłań, ale i zagraża życiu.


Nieleczona zakrzepica prowadzi do zespołu pozakrzepowego, objawiającego się brązowymi przebarwieniami skóry łydek lub owrzodzeniami podudzi, natomiast powikłaniem zatoru tętnicy płucnej jest przewlekłe zakrzepowo-zatorowe nadciśnienie płucne. Podejrzewając zakrzepicę, należy wykonać badania specjalistyczne, które potwierdzą lub wyklucza zakrzepicę. W tym celu należy wykonać ocenę prawdopodobieństwa zakrzepicy według skali Wellsa.


Pacjent odpowiada na pytań dotyczących jego stanu zdrowia.

Wybór metody zależy od zaawansowania choroby i miejsca zakrzepu. W większości przypadków stosuje się terapię zachowawczą w warunkach ambulatoryjnych (gdy choroba dotyczy żył podudzia) albo szpitalnych (jeśli chorują żyły miednicy). Zaleganie skrzeplin w żyłach powoduje z czasem niszczenie ściany żylnej i destrukcję zastawek żylnych. Choroba ta jest bardzo niebezpieczna i może się skończyć martwicą kończyny.


W rozpoznaniu schorzenia wykonuje się badanie ultrasonograficzne (próba uciskowa) i obrazowanie dopplerowskie. Podstawową i najczęściej wdrażaną formą terapii zakrzepicy jest leczenie farmakologiczne przy użyciu preparatów przeciwkrzepliwych. Hamują one powiększanie się istniejących zakrzepów oraz zapobiegają powstawaniu nowych.


Można w wybranych przypadkach, np. Damian Ziaja - doświadczony chirurg naczyniowy. Od już lat jest pracownikiem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Zajmuje stanowisko starszego asystenta w Katowickim Centrum Onkologii na Oddziale Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii. Aby zrealizować receptę elektroniczną w aptece konieczna jest jej identyfikacja w systemie informatycznym.


Antybiotykoterapia najczęściej nie jest konieczna, stosuje się ją jedynie w przypadkach zakażonej zakrzepicy. Takie leczenie daje zazwyczaj natychmiastowe rezultaty w momencie, gdy objawy są na tyle poważne, aby wskazywać na konieczność hospitalizacji. Terapia choroby zakrzepowo-zatorowej powinna być prowadzona pod ścisłą kontrolą lekarza i zgodnie z jego zaleceniami.


Nie należy samodzielnie przerywać leczenia, zmieniać dawkowania, bądź stosowanego leku.

Podstawą leczenia zakrzepicy żył głębokich i żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej są leki przeciwkrzepliwe. Na początku leczenia stosuje się zazwyczaj heparyny drobnocząsteczkowe podawane podskórnie. Dostępne są również preparaty doustne.


Nieszpitalne leczenie zakrzepicy żył. Standardem w leczeniu zakrzepicy żył jest podawanie heparyny drobnocząsteczkowej lub rywaroksabanu. W leczeniu zakrzepicy żył zalecane jest stosowanie kompresjoterapii (leczenie kończyny zewnętrznym uciskiem za pomocą np. specjalnych pończoch, rajstop lub opasek) i szybki powrót do aktywności.


Ma ono na celu zatrzymanie rozwoju choroby oraz umożliwienie zagojenia uszkodzonego śródbłonka, a także zapobieganie niebezpiecznym dla zdrowia i życia pacjenta powikłaniom w postaci zatorowości płucnej. Dieta przy zakrzepicy opiera się na węglowodanach i składnikach odżywcze o działaniu przeciwzapalnym i przeciwzakrzepowym. Przy chorobach takich jak zakrzepica żył głębokich leczenie domowe obejmuje preparaty dostępne w aptekach bez recepty.


Leczenie wymaga hospitalizacji. Są to głównie maści i żele na żylaki o właściwościach uszczelniających naczynia krwionośne oraz tabletki doustne na bazie diosminy, kasztanowca i rutyny. Po przebytym epizodzie zakrzepicy leczenie musi być kontynuowane przez co najmniej miesiące, a czasami jeszcze dłużej.


Zdarza się, że musi być one prowadzone nawet do końca życia. Czasami konieczne jest rozpuszczenie zakrzepu poprzez specjalne leki, a nawet potrzeba usunięcia go podczas zabiegu operacyjnego. Nieleczona lub niewłaściwie leczona zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych może prowadzić do udaru mózgu, zatorowości płucnej, a nawet może być zagrożeniem dla życia.


Na czym polega leczenie zakrzepicy? W medycynie wyróżnia się metody: niefarmakologiczną (ucisk), farmakologiczną i chirurgiczą. Prawidłowo prowadzone leczenie pozwala znacznie złagodzić objawy zapalenia w zaledwie kilka tygodni, a w mniej zaawansowanych przypadkach – nawet w kilka dni. Pamiętaj o tym, aby zażywać środki przeciwbólowe i przeciwzapalne w celu zapobiegania rozwojowi choroby.


Szacuje się, że odczuwalne przez pacjenta objawy. Skuteczność leczenia zakrzepicy żylnej Skuteczność leczenia lekami przeciwzakrzepowymi nie jest jeszcze zadawalająca. Czasem stosuje się farmakoterapię doustną. Cały proces leczenia, w przypadku, gdy choroba nie jest zaawansowana trwa trzy miesiące i musi być cały czas monitorowany przez lekarza.


Okres leczenia zakrzepicy jest zróżnicowany, a leczenie zakrzepicy, która sięga do żyły biodrowej powinno trwać przynajmniej miesięcy, a nawet dłużej, stąd nie należy się.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty