czwartek, 19 grudnia 2019

Dieta glikemiczna

Wszystko dlatego, że nie ogranicza ona żadnego z ważnych dla zdrowia składników pokarmowych (spożywamy zarówno węglowodany, białka, jak i tłuszcze). Spożycie węglowodanów prowadzi do wzrostu stężenia glukozy we krwi, którego maksimum występuje po. Przepisy z niskim indeksem glikemicznym – nieustannie mnie o nie prosicie.


I choć wiele osób wie, że dla mnie indeks glikemiczny czy ładunek glikemiczny nie są wyrocznią przy układaniu jadłospisów, to jednak warto zwracać uwagę na pewne jego aspekty. Indeks glikemiczny (IG) pozwala klasyfikować produkty ze względu na to, jak wpływają na wzrost poziomu cukru we krwi. Lepiej unikać produktów bogatych w węglowodany proste, które częściej mają wysoki indeks glikemiczny.

Równomierny i niewielki wzrost poziomu glukozy we krwi po spożyciu produktów o niskim IG powoduje małe wydzielanie insuliny, dłuższe odczuwanie sytości i większe zużycie rezerw tłuszczu. Korzyści z diety o niskim indeksie glikemicznym. Produkty o niskim IG i ŁG są trawione znacznie wolniej, dzięki czemu dłużej nie odczuwamy głodu.


Przestrzeganie jej zasad pomaga zapanować nad apetytem, chroni przed napadami wilczego głodu i sięganiem po wysokokaloryczne przekąski. Czym jest indeks glikemi. Podstawę diety Montagnica stanowią bowiem produkty o niskim indeksie glikemicznym, których nie trzeba wcale jeść w ograniczonych ilościach, by schudnąć. Zainteresowało cię, jak wygląda dieta glikemiczna jadłospis oraz związane z nim dieta glikemiczna przepisy? Tak naprawdę aktualna piramida żywienia IŻŻ i zasady zdrowego odżywiania pokrywają się z założeniami diety o niskim IG.


Węglowodany powinny być jak najmniej przetworzone, a podstawę diety powinny.

W czasie diety należy spożywać produkty o niskim indeksie glikemicznym, dobierając je tak, aby dostarczyć organizmowi odpowiednie ilości białek, tłuszczów i węglowodanów. Cechą charakterystyczną tej diety jest to, że bazuje przede wszystkim na produktach o niskim indeksie glikemicznym. Brak znużenia i senności.


To właśnie wartość tego wskaźnika, pokazuje nam, jak spożywane pokarmy wpływają na poziom glukozy w naszej krwi. Złe pochodzą z produktów o wysokim indeksie glikemicznym i mocno podnoszą poziom cukru we krwi. Te dobre zaś podnoszą poziom cukru nieznacznie lub prawie wcale, a ich IG jest niski. Z tej diety wyeliminowaliśmy mięso. Najważniejszym zaleceniem jest układanie jadłospisów w ten sposób, by wszelkie zmiany związane z poziomem cukru w naszej krwi były możliwie jak najmniejsze.


Jest oparta na zasadach indeksu glikemicznego (IG), który określa wzrost poziomu cukru we krwi po około dwóch godzinach po zjedzeniu danego produktu. Pokarmy o niskim IG, takie jak nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste produkty zbożowe mogą wpływać korzystniej na kontrolę glikemii niż produkty o wysokim IG. Wprawdzie w wielu dietach są one ważne, ale ta zagłębia się w jego zasady jeszcze bardziej, bo bierze się w niej pod uwagę również ładunek glikemiczny, czyli kombinację indeksu glikemicznego oraz ilości węglowodanów obecną w danym pokarmie. Jadłospis tej diety jest różny, w zależności od etapu, w którym się znajdujemy.


Sprawdź, na czym się opiera. Tymi cechami wyróżnia się dieta o niskim indeksie glikemicznym (Logi oznacza skrót Low Glycemic Index). Podczas stosowania diety o niskim indeksie glikemicznym należy pamiętać o odpowiedniej obróbce termicznej produktów. Przykładowe posiłki o niskim indeksie glikemicznym. To, po jakie produkty spożywcze sięga diabetyk, może pomóc kontrolować poziom cukru lub zachwiać glikemię.


Podstawowa wiedza na temat żywienia powinna opierać się na znajomości indeksu glikemicznego poszczególnych produktów.

Za pomocą indeksu glikemicznego dokonuje się klasyfikacji produktów spożywczych w zależności od tego jak wpływają na poziom glukozy we krwi. Motto diety brzmi: „Jedz, ile chcesz, byle mądrze – patrz na indeks glikemiczny, a nie na kalorie. Dwoimy się i troimy, by tylko nie przekroczyć dziennej porcji kalorii.


Zwolennicy diety Montignaca są zdania, że nie kalorie, a niski indeks cukrowy pomaga schudnąć. Dietą, którą z pewnością warto się zainteresować i wypytać o nią specjalistę od żywienia, jest dieta glikemiczna. Jak wskazuje na to jej nazwa, dieta ta polega na zwracaniu uwagi na indeks glikemiczny artykułów spożywczych. Gotowe posiłki dowieziemy tam, gdzie aktualnie się znajdujesz – do domu czy biura, także w czasie weekendów.


Dieta w cukrzycy odgrywa kluczową rolę. Nasza usługa obejmuje m. Katowicach oraz dietę pudełkową w Krakowie. Obserwuj bloga Obserwujesz bloga Kulinarne Szaleństwa Maniusi. Ciastka z orzechami niski indeks glikemiczny 77. Jejku jak ten weekend szybko zleciał, zresztą zawsze tak szybko leci.


Pogoda była taka strasznie w kratkę, troszku. Krótko o odpowiedzi i indeksie glikemicznym wspomniano już w artykule na temat węglowodanów. Z tego tekstu dowiesz się czym różni się indeks glikemiczny od ładunku glikemicznego oraz poznasz mechanizm działania hormonów insuliny oraz leptyny i ich wpływ na organizm. Tych produktów jednak nie muszą się bać. Zobaczcie co możecie jeść do woli!


Oto produkty z niskim indeksem glikemicznym, które powinny znaleźć się w waszej diecie. Zmiana indeksu glikemicznego. Surowe produkty spożywcze, np. Podsumowując, dieta o niskim indeksie glikemicznym (niski IG) oznacza jadłospis bogaty w warzywa strączkowe, makarony pełnoziarniste, ryż brązowy, pieczywo razowe, grube kasze, a ubogi w ciastka, białe bułki czy tradycyjne płatki śniadaniowe. Są to argumenty, na podstawie których można wysnuć przypuszczenia, iż dieta oparta na indeksie glikemicznym może mieć zastosowanie zarówno w terapii otyłości jak i cukrzycy typu – spójrzmy zatem co mówi na ten temat literatura.


Stworzymy dla Ciebie idealny program żywieniowy i dostarczymy posiłki pod wskazany adres.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty